Şirket satın alırken bir danışmanla çalışmak gerekli midir?

Okuma Süresi: 3 dk.

Uzman bir danışman olmadan da şirket satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz, ancak deneyimli bir danışmana sahip olmanın birçok avantajı vardır.


Birleşme ve satın almalar için bir danışmanla çalışmalı mısınız? Birçok şirket, satın alma işlemini kendi başına gerçekleştirir ve başarılıdır. Bu şirketlerin, çoğunlukla, asıl odak noktası kurum içinde birleşme ve satın almaları takip etmek olan departmanlar vardır. Bu şirketlerin dışındakiler, süreç boyunca kendilerine yol göstermesi için bir birleşme ve satın alma danışmanı ile çalışmaktadır. Yanınızda deneyimli, uzman bir üçüncü göz olarak, birleşme ve satın alma danışmanına sahip olmanın birçok avantajı vardır:

İş gücü kaynağınızı verimli kullanın – Çoğu orta boy işletmeler ve ilk kez satın alma yapacak şirketler, içerde birleşme ve satın alma ekibine sahip değildir. Bu durum, CEO, CFO ve diğer yöneticiler gibi birleşme ve satın almalardan sorumlu olanların da günlük işlerini yapmakla meşgul olduğu anlamına gelir. Başka bir şirketi satın almak önemli miktarda zaman ve dikkat gerektirir. Bu durumda, ilgili yöneticilerin zamanlarının çoğunu bu işleme ayırması demektir. Bu süreçte bir danışmana sahip olmanız, dahili kaynaklarınızı tüketmeden, birleşme ve satın alma işlemlerini yürütmenize yardımcı olur.


Uzmandan destek alın – İlk kez yapacağınız şirket satın alma ve birleşme işleminde yaşanan ortak zorluk, neyi bilmediğinizi bilmemenizdir. İşlem sürecinde, ilk stratejinin geliştirilmesinden, hedefle iletişime geçmeye, müzakerelere ve durum tespiti sürecine kadar birçok adım vardır. Bir danışman size süreç boyunca rehberlik edebilir, yaygınlaşmış hatalardan kaçınmanıza, doğru soruları sormanıza ve başarılı bir anlaşma yapmanıza yardımcı olabilir.


Yatırımcı-şirket hissedarı ilişkisini koruyun – Şirketler, işletme sahiplerinin bebekleri gibidir. Satış, duygusal bir süreçtir ve deneyimli bir danışman, şirket sahibine nasıl yaklaşılacağını, korkularını nasıl yatıştıracağını, soruları nasıl cevaplayacağını ve müzakereler sırasında tampon görevi görmenin önemini, yıllar içinde içselleştirmiştir. Çoğu durumda, yatırımcılar, şirket hissedarlarının, hisse satış anlaşması yapıldıktan sonra bir süre şirkette göreve devam etmelerini isterler. Bu nedenle, ilişkiyi korumak çok önemlidir. Bir şirket satın almak, satış görevlisi ile en düşük fiyat için pazarlık yaptığınız ve anlaşmayı yaptıktan sonra onları bir daha asla görmeyeceğiniz kullanılmış bir araba satın almaya benzemez.


Fırsatları en makul şekilde değerlendirin – Genellikle şirketler, vergi konusunda destek olması için mali müşavirlerle çalışmaları ile hemen hemen aynı nedenlerden dolayı satın alma için danışman ile çalışırlar. Bir profesyonel güven aşılanır ve her şeyin sorunsuz gitmesi sağlanır. Daha sonra bir sorun ortaya çıkarsa, fırsatı doğru bir şekilde incelemek için elinizden gelen her şeyi yaptığınızı bilirsiniz. Bu his, özellikle bir yönetim kuruluna veya birden fazla hissedara sahip olan, ortakların/yönetim kurulu üyelerinin birbirine karşı sorumlu olduğu şirketlerde oldukça elzemdir.

M&A hakkında düşünmeye başladığınızda, bazı durumlarda, bunlardan bazılarını kendi başınıza yapabilirsiniz, ancak sonunda kendinizi ve satın alacağınız şirketi korumak için, pozitif/negatif tüm olasılıkların ve gelen yatırım fırsatlarının doğru bir şekilde değerlendirildiğinden emin olmak için konusunda uzman bir danışmandan yardım alın.

Bir Uzman ile Görüşün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toacton Consulting Inc. | 2020 | Copyright © All right reserved.