Şirketiniz karlı mı? Nakit üretiyor mu? Şirket performansı nasıl ölçülmeli?

Okuma Süresi: 2 dk.

Temel Paradigma

“Ölçülemeyen şey, yönetilemez.” Ne yazık ki ülkemizde geniş bir biçimde var olan geleneksel yönetim anlayışı içerisinde hedef belirleme, ölçme-yönetme gibi aksiyonlar,  geçmiş deneyimler ve sezgiler yoluyla yürütülmeye çalışılmaktadır. Dolayısıyla, tam olarak hedef koyamadığımız, yönetemediğimiz ve ölçemediğimiz şirketlerle bir türlü gelemeyen başarı hikayelerini beklemekteyiz.

Sürdürülebilir kalkınma için özel sektörün performansını artırmamız gerekmektedir. Şirketlerin faaliyet/sermaye karlılıkları, mevduat ve kredi faizleri ile karşılaştırıldığında genel olarak hemen hemen aynı seviyelerde olduğu gözlenmektedir. Bir başka deyişle, şirketlerimiz bireylerin tasarruflarını değerlendirdiği banka kadar ancak getiri sağlamakta, pek çok şirket borç geri ödemesi yapabilecek kadar karlı olmadığından sadece banka faiz ödemelerini karşılayabilmektedir. 

Şirketim ne iş yapıyor? Nereden para kazanıyor?

İşler iyi giderken yani satış yapılıyor, para geliyor, giderler karşılanıyorken “Şirketim nereden para kazanıyor?” sorusu sorulmaz. Ancak, nakit akışında aksamalar olduğunda, şirket içine dönüp hatalı/ suçlu aranmaya başlanır. Üretimde, finansta, muhasebede bilgi akışında, nerede hata yapıldığı sorgulanır ve departmanlar birbirlerini suçlamaya başlar. Halbuki olması gereken, şirket sağlıklı işlerken  APK (ana performans kriterleri), şirketin ana faaliyet alanındaki rekabet üstünlüğünü/zayıflıklarını tespit etmek ve buna uygun büyüme stratejisi oluşturup borçluluk oranlarını uygun seviyelerde tutmaktır.  

Hangi kriter?

İlk adım, başarı kriterlerini doğru tespit etmek olmalı. “Şirket kar ediyorsa, başarılıdır.” denilebilir mi? Kar denildiğinde, “hangi kar?” sorusu ortaya çıkıyor. Dipte kalan net kar mı? operasyonel kar mı? yoksa son senelerde meşhur olan ‘faiz, amortisman, vergi öncesi kar’ yani FAVÖK (EBİTDA) mı? Deneyimlerimiz gösteriyor ki; şirketler karlı oldukları halde finansal krize girebiliyor. Borçlanırken karşılığında “varlıklarımız var” diyerek ölçüyü kaçırırsak nakit krizi ortaya çıkıyor ve şirketler karlı olmalarına rağmen nakit krizinden dolayı finansal zorluğa düşebiliyorlar.

Ne yapmalıyız?

Başarılı şirketin değeri artar. Halka açık şirketlerde değeri piyasa belirliyor. Peki; halka açık olmayan şirketlerde başarıyı nasıl ölçeceğiz? Şirket değerinin belirlenmesi için belirli aralıklarla çalışmalar yaptırılmalı, üçüncü bir göz tarafından şirketin değer artışı/azalışı incelenmelidir. Bu çalışmalar yapılırken şirket yönetimindeki doğrular ve yanlışlar ortaya çıkacak şirket bir anlamda finansal check-up’dan geçmiş olacaktır.  

Bir Uzman ile GörüşünBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toacton Consulting Inc. | 2020 | Copyright © All right reserved.