Şirketinizi satmak veya ortak almak için bir danışmanla çalışmalı mısınız?

Okuma Süresi: 2 dk.

Bir uzmanla çalışmak size şu faydaları sağlar:

Kolay olmayan bir süreç

Şirket satış ve ortaklık süreci oldukça karmaşıktır. Başarılı avukatlar veya muhasebeciler de bu süreçte yardımcı olabilmektedir. Fakat, mümkün olan en iyi anlaşmayı yapmak istiyorsanız, bu süreçleri tecrübe etmiş, dinamikleri bilen ve uzman bir danışmanla çalışmalısınız.

İşlemin içeriğindeki tüm çalışmaları bir uzmandan yardım alarak tamamlayın.

• Veriler ve dokümantasyon, birkaç yıldan on yıla kadar uzanarak üretilmeli ve düzenlenmelidir. Bu düzenlemeler, muhasebe kayıtları, satışlar, sözleşmeler ve çok daha fazlasını içermektedir. Evrak işlerinin ne kadar yoğun olduğunu gözardı etmemelisiniz.

• Potansiyel alıcıların belirlenmesi ve incelenmesi gerekmektedir. Uzman ve yetkin bir birleşme ve satın alma danışmanı, bağlantılara ve başka türlü asla sahip olamayacağınız bir veritabanına erişebilir ve tüm potansiyel alıcılara ulaşabilir. Bu süreç, hepsi çok zaman alıcı olacak şekilde, telefon görüşmeleri, e-postalar ve yüz yüze toplantılardan oluşan, meşakkatli bir süreçtir. Potansiyel alıcıların çokluğu, rekabetçi bir teklif sürecini, dolayısıyla daha yüksek bir şirket değerini de beraberinde getirir. Ortaya çıkan tekil yatırımcılarla değil, mümkün olan tüm yatırımcılarla konuşabileceğiniz bir ortam yaratmak için bir uzmandan destek almalısınız.

•Şirket değerinizi nasıl en üst düzeye çıkaracağınızı bilen ve istediğiniz şeyi elde etmek için zemin hazırlayan deneyimli bir müzakereciye, yani danışmana ihtiyacınız olacak. Süreci bu şekilde bir uzmanla yürütmeniz, işlerin doğru yolda ilerlediğine dair size gönül rahatlığı sağlarken bir anlaşmayı nasıl ileriye taşıyacağınızı bilmeniz anlamına gelir.

Şirket değerinizi artırın

Araştırmalarda, şirket satışı yapan hissedarların, bir danışmanla çalıştıklarında % 6 ila% 25 aralığında önemli ölçüde daha yüksek değer elde ettiklerine vurgu yapılmaktadır. Buna ek olarak, yine araştırmalarda, şirket satın alma ve birleşme konusunda uzmanlaşmış bir danışmanla çalışan orta ölçekli işletme sahiplerinin % 84’ünün, işletmeleri için nihai satış fiyatının ilk satış fiyatı tahminine eşit veya daha yüksek olduğu belirtilmektedir.

Bir Uzman ile Görüşün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toacton Consulting Inc. | 2020 | Copyright © All right reserved.